Co to jest RSS?

RSS (Really Simple Syndication) jest to nowy format prezentacji informacji. Dzięki kanałom RSS nagłówki informacji są natychmiast po opublikowaniu gotowe do pobrania i odczytania przez specjalne czytniki lub wtyczki do programów pocztowych i przeglądarek internetowych.

Katalog polskich kanałów, a także szczegółowe informacje o RSS znajdziecie Państwo na www.rssy.pl

Nasze kanały RSS:
Nowości NetTAX
Orzecznictwo NetTAX

Instalacja kanału RSS w Firefoxie

Niektóre przeglądarki internetowe, dla przykładu Firefox, posiadają wbudowaną obsługę kanałów RSS. Aby subskrybować kanał RSS w Firefoxie, należy otworzyć w tej przeglądarce stronę główną naszego serwisu www.nettax.pl, a następnie kliknąć lewym przyciskiem myszy na ikonce w prawym, dolnym rogu przeglądarki, po czym wybrać opcję W oknie, jakie się teraz otworzy należy wybrać nazwę, pod jaką kanał pojawi się w zakładkach, oraz folder docelowy.

Kanał RSS jest dostępny w postaci rozwijanego menu w zakładkach przeglądarki.

Funkcjonalność obsługi RSS w Firefoxie można rozszerzyć instalując odpowiednie wtyczki, na przykład Sage.

Firefox (Windows, Linux) www.firefox.pl

 

Podłączenie kanału RSS w Thunderbirdzie

Aby podłączyć się do kanału RSS w Thunderbirdzie należy wybrać opcję "Konfiguracja kont" w menu narzędzia. Następnie wciskamy przycisk "Dodaj konto..." w prawym, dolnym rogu okna i z pośród dostępnych opcji wybieramy "RSS: Aktualności i blogi". W kolejnym kroku podajemy nazwę, pod jaką kanały RSS będą się pojawiać w rozwijanej liście w lewym oknie progamu pocztowego. Po zatwierdzeniu zmian, wychodzimy z okna konfiguracji kont.

Adres kanału RSS uzyskujemy otwierając w przeglądarce stronę główną naszego serwisu www.nettax.pl i klikając na link co to jest rss. Na stronie z opisem RSS odnajdujemy przycisk rządanego kanału, następnie klikamy na nim prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję "Kopiuj skrót" (Internet Explorer) lub "Kopiuj adres odnośnika" (Firefox).

Po lewej stronie głónego okna Thunderbirda, wśród dostępnych, rozwijanych pozycji pojawiła się nowa, o nadanej przez nas wcześniej nazwie. Klikamy na niej, po czym z linków po prawej stronie wybieramy: "Menedżer kanałów RSS". W oknie, jakie pojawi się po kliknięciu w przycisk dodaj, kombinacją klawiszy CTRL+V wklejamy adres url kanału. Pozostałe opcje pozostawiamy bez zmian, po czym klikając na pczycisku "Ok" zatwierdzamy poprawki. Dzięki temu, w rozwijanej liście kanałów RSS pojawi się nowy. Operację tę powtarzamy dla każdego z kanałów.

Kanały RSS w Thunderbirdzie przegląda się ten sam sposób jak pocztę - wybranie dowolnej z nowości skutkuje załadowaniem strony z kompletną treścia artykułu

Thunderbird (Windows, Linux) www.thunderbird.pl

 

Instalacja kanału RSS w FeedReaderze

Otwieramy w przeglądarce stronę główną naszego serwisu www.nettax.pl  i klikając na link co to jest rss, odnajdujemy na stronie przycisk jednego z kanałów, następnie klikamy na nim prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję "Kopiuj skrót" (Internet Explorer) lub "Kopiuj adres odnośnika" (Firefox). Po uruchomieniu programu FeedReader, wciskamy klawisz F2, a następnie kombinacją klawiszy CTRL+V wklejamy skopiowany adres w pole edycyjne. Po kliknięciu w przycisk Next wybieramy nazwę dla kanału (domyślnie - NetTAX Nowości).

Kanał RSS dostępny jest w lewej ramce programu, tytuły wiadomości wyświetlają się po kliknięciu na nazwie kanału. Kompletną treść artykułu można przeczytać po kliknięciu na linku "Read on" pod skrótem wiadomości.

FeedReader (Windows) www.feedreader.com

 

Niektóre z programów do odczytywania kanałów RSS?

RssReader (Windows) http://www.rssreader.com
SharpReader (Windows) http://www.sharpreader.net
AmphetaDesk (Windows, Linux, MacOS/MacOS X) http://www.disobey.com/amphetadesk
FeedDemon (Windows) http://bradsoft.com/feeddemon
Novobot (Windows) http://www.proggle.com/novobot
NewsWatcher (Windows) http://www.newswatcher.com
Headline Viewer (Windows) http://www.headlineviewer.com
Cliper (Windows) http://www.cliper.pl/
Straw (Linux/Gnome) http://www.nongnu.org/straw

Informacje o RSS po polsku: http://rss.mrok.org

instalacja RSS w Mozilli: http://www.theonering.net/staff/corvar/cgi-bin/sidebar-inst.pl