Profesjonalny Serwis Prawny NetTAX
1/4 logo Baza Prawna
NIEZALOGOWANY 
LOGOWANIE DO BAZY
INFORMACJE
Strona główna
Indeks tematyczny
Indeks alfabetyczny
Orzecznictwo
Piśmiennictwo
Interpretacje
Stałe wskaźniki
Wyszukiwanie
1/4 logo Egzamin Doradcy Podatkowego
LOGOWANIE DO EGZAMINU
FORMULARZ ZAMÓWIENIA
Opis
Demo
Cennik
1/4 logo Sklep NetTAX
Mała Księgowość - wersja dla Windows
Mała Księgowość - wersja dla Windows
1/4 logo Serwis Prawny
Strona Główna
Nowości
Opinie ekspertów
komórka Płatność SMS
Dzienniki
   Dziennik Ustaw
   Dziennik Urzędowy UE (L)
   Monitor Polski
   Dzienniki Urzędowe
Zmiany w prawie
Kursy walut
Kursy walutowe euro
Kursy celne
Listy i wykazy
Ważne terminy
Słowniczek łaciński
Słowniczek prawniczy
Nowe wskaźniki i stawki
Kalkulator odsetkowy
Wizytówki Doradców
Podatkowych
[nowe]
Ciekawe miejsca w sieci
Szkolenia i konferencje
VAT w UE
1/4 logo Usługi
Grupy dyskusyjne
Biuletyn Prawno-Podatkowy
Pomoc techniczna 
Kontakt
Reklama
1/4 logo Księgarnie
Księgarnia Księgowego
   Podatki
   Rachunkowość
   Finanse
   Inne
1/4 logo Uwagi i opinie
Twój adres e-mail:

Uwagi / opinie
Krajowa Rada Doradców Podatkowych

Jacek Pawlik
Doradca podatkowy, nr wpisu 00994
„ECCOM” sp. z o.o. Spółka audytorska
03-731 Warszawa, ul. Targowa 22

Nieodpłatne czynności w polskiej ustawie o VAT a przepisy VI Dyrektywy i orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

Przez lata obowiązywania „starej” ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym trwał niekończący się spór między podatnikami a organami skarbowymi o znaczenie pojęcia „odpłatności”, a tym samym „nieodpłatności” w rozumieniu ustawy. Jak widać w uchwalonej przez Sejm „nowej” ustawie o VAT z dnia 22 lutego 2004 r. problem ten nie został nadal rozwiązany.

Art. 5 ust. 1 pkt. 1 „nowej” ustawy mówi, że: „ Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , zwanym dalej „podatkiem” podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju”.
Jeśli chodzi o sprzedaż towarów to sprawa „odpłatności” lub „nieodpłatności” jest sprawą prostą i wynikającą wprost z art. 535 § 1 kodeksu cywilnego, który mówi, że przez „umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę”. Przepis ten określa każdą sprzedaż jako czynność odpłatną, gdyż w umowie sprzedaży musi być określona cena i nabywca powinien cenę tę zapłacić. Natomiast art. 7 ustawy wymienia także dostawy towarów, które nie są sprzedażą a podlegają opodatkowaniu VAT. Wśród tych czynności wymienia się także takie, które mają charakter „nieodpłatny”, tzn.: przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny. Dalej w art. 8 przy definicji usług, które podlegają opodatkowaniu ustawodawca wymienia także: nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących, osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

zobacz cały artykuł ...

zamów SMS-em


Copyright © NetTAX 1998-2019 

Biura-Rachunkowe.waw.pl      ELSA      PAR      Eurofinance Training
Kontakt | Reklama