Profesjonalny Serwis Prawny NetTAX
1/4 logo Baza Prawna
NIEZALOGOWANY 
LOGOWANIE DO BAZY
INFORMACJE
Strona główna
Indeks tematyczny
Indeks alfabetyczny
Orzecznictwo
Piśmiennictwo
Interpretacje
Stałe wskaźniki
Wyszukiwanie
1/4 logo Egzamin Doradcy Podatkowego
LOGOWANIE DO EGZAMINU
FORMULARZ ZAMÓWIENIA
Opis
Demo
Cennik
1/4 logo Sklep NetTAX
Mediacje. Teoria i praktyka
Mediacje. Teoria i praktyka
1/4 logo Serwis Prawny
Strona Główna
Nowości
Opinie ekspertów
komórka Płatność SMS
Dzienniki
   Dziennik Ustaw
   Dziennik Urzędowy UE (L)
   Monitor Polski
   Dzienniki Urzędowe
Zmiany w prawie
Kursy walut
Kursy walutowe euro
Kursy celne
Listy i wykazy
Ważne terminy
Słowniczek łaciński
Słowniczek prawniczy
Nowe wskaźniki i stawki
Kalkulator odsetkowy
Wizytówki Doradców
Podatkowych
[nowe]
Ciekawe miejsca w sieci
Szkolenia i konferencje
VAT w UE
1/4 logo Usługi
Grupy dyskusyjne
Biuletyn Prawno-Podatkowy
Pomoc techniczna 
Kontakt
Reklama
1/4 logo Księgarnie
Księgarnia Księgowego
   Podatki
   Rachunkowość
   Finanse
   Inne
1/4 logo Uwagi i opinie
Twój adres e-mail:

Uwagi / opinie
Krajowa Rada Doradców Podatkowych
  Nowości

 

Charakter usługi decyduje o zwolnieniu z VAT

Zwolnienie z VAT stosuje się do świadczenia usługi stanowiącej element usługi finansowej, który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi finansowej. Wynika to z art. 43 ust. 13 ustawy o VAT. Jak stosować ten przepis? Od samego początku obowiązywania regulacja ta budzi kontrowersje. Jest to nieprecyzyjne tłumaczenie fragmentu wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-2/95 Sparekassernes Datacenter. Fragment ten należałoby przetłumaczyć tak, że zwolnione z VAT są usługi, które muszą stanowić odróżniającą się całość, spełniającą specyficzne, podstawowe funkcje usługi finansowej korzystającej ze zwolnienia z VAT. Nie chodzi więc o usługi typowe dla danej usługi finansowej, lecz takie, które nadają całej usłudze taki właśnie charakter usługi zwolnionej, czyli są dla niej kluczowe, podstawowe. Dokonując wykładni pojęć „właściwy” i „niezbędny” na gruncie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, należy pamiętać o tym, aby interpretacja ta w możliwie szerokim stopniu uwzględniała cel wynikający z Dyrektywy i wspomniany wyrok TSUE. Z drugiej strony wykładnia tego przepisu nie może prowadzić do nadawania pojęciom „właściwy” i „niezbędny” znaczenia sprzecznego z ich potocznym rozumieniem.

Gazeta Prawna, 2012.11.05


Copyright © NetTAX 1998-2018 

DATEV.pl Sp. z o.o.      Biura-Rachunkowe.waw.pl      ELSA      Eurofinance Training
Kontakt | Reklama