Profesjonalny Serwis Prawny NetTAX
1/4 logo Baza Prawna
NIEZALOGOWANY 
LOGOWANIE DO BAZY
INFORMACJE
Strona główna
Indeks tematyczny
Indeks alfabetyczny
Orzecznictwo
Piśmiennictwo
Interpretacje
Stałe wskaźniki
Wyszukiwanie
1/4 logo Egzamin Doradcy Podatkowego
LOGOWANIE DO EGZAMINU
FORMULARZ ZAMÓWIENIA
Opis
Demo
Cennik
1/4 logo Sklep NetTAX
Mała Księgowość - wersja dla Windows
Mała Księgowość - wersja dla Windows
1/4 logo Serwis Prawny
Strona Główna
Nowości
Opinie ekspertów
komórka Płatność SMS
Dzienniki
   Dziennik Ustaw
   Dziennik Urzędowy UE (L)
   Monitor Polski
   Dzienniki Urzędowe
Zmiany w prawie
Kursy walut
Kursy walutowe euro
Kursy celne
Listy i wykazy
Ważne terminy
Słowniczek łaciński
Słowniczek prawniczy
Nowe wskaźniki i stawki
Kalkulator odsetkowy
Wizytówki Doradców
Podatkowych
[nowe]
Ciekawe miejsca w sieci
Szkolenia i konferencje
VAT w UE
1/4 logo Usługi
Grupy dyskusyjne
Biuletyn Prawno-Podatkowy
Pomoc techniczna 
Kontakt
Reklama
1/4 logo Księgarnie
Księgarnia Księgowego
   Podatki
   Rachunkowość
   Finanse
   Inne
1/4 logo Uwagi i opinie
Twój adres e-mail:

Uwagi / opinie
Krajowa Rada Doradców Podatkowych
  Nowości


21 września 2007 r.

Aneta Mościcka
dziennikarz, prawnik, specjalista ds. podatków
aneta.moscicka@vp.pl

 

Definicja budownictwa społecznego zapobiegnie wzrostowi VAT w budownictwie

Definicją budownictwa społecznego od 1 stycznia 2008 r. zostaną objęte mieszkania do 150 mkw. i domy jednorodzinne do 300 mkw. powierzchni, kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych - wynika z uchwalonej ostatecznie przez parlament nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Niższa stawka będzie obowiązywała też w odniesieniu do wszystkich remontów. Wprowadzenie definicji budownictwa społecznego zapobiegnie wzrostowi VAT w budownictwie od 1 stycznia 2008 r. z 7 do 22 proc. Nowelizacja bezterminowo przedłuża też możliwość odzyskania części VAT za materiały budowlane przez osoby budujące domy tzw. systemem gospodarczym. Nowela trafi teraz na biurko prezydenta.

    Sejm odrzucił poprawki Senatu, które miały na celu zawężenie definicji budownictwa społecznego. Przypomnijmy, że Senat proponował, aby preferencyjna 7-proc. stawka VAT miała zastosowanie tylko do remontów określonych w ustawowym wykazie. Senat chciał, by pozostałe remonty i naprawy budynków prywatnych (nie objęte definicją budownictwa społecznego) korzystały z preferencji podatkowej, ale tylko do końca 2010 roku i pod warunkiem, że wartość zużytych materiałów w ramach przeprowadzonych robót nie przekroczy 50 proc. kwoty należnej za usługę. Regulacje uchwalone przez Sejm nie wprowadzały żadnych ograniczeń w stosowaniu obniżonej 7-proc. stawki do remontów.
    Odrzucenie powyższych poprawek Senatu oznacza, że definicja budownictwa społecznego obejmie zatem wszystkie remonty.
    Nowelizacja ustawy o VAT i wprowadzenie do niej definicji budownictwa społecznego zapobiegnie podwyżce VAT w budownictwie od dnia 1 stycznia 2008 r., kiedy mija wynegocjowany w Traktacie Akcesyjnym okres przejściowy, pozwalający na stosowanie obniżonej stawki. W myśl zmienionych przepisów, definicją budownictwa społecznego zostaną objęte domy jednorodzinne do 300 mkw. powierzchni użytkowej oraz mieszkania do 150 mkw. Dotyczy to nowych nieruchomości mieszkalnych nabywanych np. od dewelopera czy spółdzielni mieszkaniowej. W ramach definicji budownictwa społecznego znajdą się również m.in. budynki zbiorowego zamieszkania, w tym domy dziecka, domy pomocy społecznej, internaty.
    Nowelizacja ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym bezterminowo przedłuża możliwość odzyskania części wydatków na materiały budowlane, ponoszonych przez osoby budujące domy tzw. systemem gospodarczym, czyli we własnym zakresie. W obecnym stanie prawnym o zwrot można się ubiegać tylko do końca 2007 r. Chodzi o zwrot różnicy między stawkami 7 proc. i 22 proc. za materiały kupione od 1 maja 2004 r., na które po tej dacie podatek wzrósł z 7 do 22 proc. Sejm zdecydował też, że więcej niż jeden raz będzie można się starać o zwrot różnicy VAT-u między obniżoną 7-proc. a 22-proc. stawką VAT na materiały budowlane. Senat proponował, by o zwrot VAT można było się starać tylko raz, przy budowie tylko jednego domu. Sejm odrzucił tę poprawkę Senatu.
    Wbrew stanowisku Ministerstwa Finansów, Sejm przyjął też poprawkę Senatu, która pozwoli płacić niższy VAT od darowizn żywności na rzecz organizacji pożytku publicznego. Obecnie darczyńcy przekazujący nieodpłatnie np. czerstwy chleb, płacą podatek tak, jak przy sprzedaży świeżego pieczywa. Zgodnie z popartą przez Sejm senacką poprawką, darczyńca będzie płacił VAT od rzeczywistej wartości tych towarów. Rozwiązania dotyczące żywności zostały dołączone do ustawy regulującej sytuację w budownictwie na etapie prac w Senacie.
    Wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska powiedziała, że obawia się zmniejszenia wpływów z podatku VAT w wyniku odrzucenia przez Sejm senackich poprawek, które miały doprecyzować nowelizację ustawy o podatku VAT. Jej zdaniem, jeśli prezydent podpisze nowelizację i wejdzie ona w życie, "wchodzi w grę utrata przez Polskę kilku miliardów złotych". Pytana czy zwróci się do prezydenta, by nie podpisywał ustawy, powiedziała: "Nie namawiam prezydenta do niczego, prezydent decyduje suwerennie".
    Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym zostanie teraz przesłana do podpisu prezydentowi. Nowela ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2008 r.

Aneta Mościcka

 


Copyright © NetTAX 1998-2019 

ELSA      PAR           Eurofinance Training
Kontakt | Reklama